Pl En

Fundacja

Witold Bereś

FUNDACJA ŚWIAT MA SENS

W piątek, trzynastego (13 listopada 2009 roku) została założona fundacja „Świat Ma Sens”.

Jej twórcy wierzą, że wbrew przesądom i trudnościom warto popierać postawę afirmatywną wobec świata i ludzi. A zdanie o świecie, który ma sens wygłasza filmowy Anioł Giordano, grany przez Krzysztofa Globisza w „Aniele w Krakowie”, kultowym filmie autorstwa założycieli Fundacji.

Od początku istnienia fundacja działa w różny sposób, aby wpływać na postawy innych i uczyć ich wiary w siebie i w kraj, a także propagować takie wartości jak: szeroko rozumiana solidarność, umiłowanie tradycji i postrzeganie świata w jasnych kolorach.

W dorobku fundacji są AKCJE SPOŁECZNE namawiające do myślenia – niezależnie od poglądów politycznych – o współczesnym świecie. Na przykład w roku 2010 przeprowadzono na wielką skalę w Internecie i telewizji akcję wzywającą do udziału w wyborach prezydenckich – dzięki niej wielu obywateli Polski zmieniło plany wakacyjne, co przyniosło 7-procentowy wzrost frekwencji w II turze wyborów prezydenckich w lipcu 2010.

Ludzie Fundacji kochają KSIĄŻKĘ. Dlatego od czerwca 2011 roku Fundacji prowadzi akcję „Książka cieszy!”. To wysyłanie do zdolnej młodzieży z małych miasteczek literatury pięknej, która poprawia samopoczucie czytelnika.

Ważna jest też HISTORIA. Fundacja upamiętnia ludzi, których postawa może być wzorem w dzisiejszych czasach. Zorganizowano np. obchody osiemdziesiątych urodzin Krzysztofa Kozłowskiego, pierwszego szefa MSW wolnej Polsce, współtwórcy katolickiego pisma „Tygodnik Powszechny” i patrona Fundacji, a także wydano poświęconą mu książkę.

O początku istnienia Fundacja wspiera FILMY. Jej pierwszym przedsięwzięciem była koprodukcja filmu fabularnego „Wszystkie kobiety Mateusza” w reż. Artura Więcka „Barona”. Później Fundacja wspólnie z telewizją TVN wyprodukowała film dokumentalno-biograficzny „Bartoszewski. Droga”.

Ważnym elementem składowym Fundacji jest „Polska Ma Sens”, PORTAL LUDZI MYŚLĄCYCH POZYTYWNIE i wspierający taką właśnie Polskę.

Fundacja wspiera także ambitną, NIEKOMERCYJNĄ KULTURĘ. Ufundowaliśmy już kilka stypendiów dla młodych pisarzy i wsparliśmy nagranie płyty Magdy Brudzińskiej.

Na koniec – dla wszystkich ludzi Fundacji bardzo ważna jest WSPÓLNA EUROPA.