Pl En

90. urodziny Andrzeja Wajdy

Witold Bereś

6-14 marca 2016. Polska świętowała 90 urodziny Andrzeja Wajdy, autora takich filmów jak „Ziemia Obiecana”, „Korczak” czy „Wielki Tydzień”.

Główne obchody urodzin najwybitniejszego polskiego reżysera przeprowadzono w Krakowie, z którym Wajda jest tak silnie związany. Z tej okazji w niedzielę odbył się specjalny koncert “WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza”.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że nie ma takich słów, przy pomocy których można wyrazić wdzięczność Andrzejowi Wajdzie za to, co zrobił dla Krakowa, dlatego podziękowania mają charakter muzyczny. – Kraków ma za co dziękować: Muzeum Manggha, Pawilon Wyspiańskiego, najlepsze lata Starego Teatru, to naprawdę wiele – mówił Majchrowski. Reżyser otrzymał w prezencie figurkę Lajkonika, bo – jak przypomniał prezydent Majchrowski – wszystkie inne krakowskie wyróżnienia i tytuły Andrzej Wajda już ma.
– Kraków od wczesnego dzieciństwa jawił się w mojej wyobraźni. Każde moje zetknięcie z Krakowem miało szczególne znaczenie – mówił podczas uroczystości wzruszony Andrzej Wajda.
Podczas koncertu zaprezentowano muzykę stworzoną do takich obrazów reżysera, jak “Ziemia obiecana, “Pan Tadeusz”, “Zemsta”, “Człowiek z marmuru”, “Tatarak”, czy “Katyń”. To między innymi te filmy przyniosły Wajdzie Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości.
Z kolei w Gdańsku 12 marca na uroczystej sesji Rada Miasta nadała Wajdzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Uroczystościom towarzyszył przegląd filmów Wajdy, a w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się otwarte spotkanie z reżyserem oraz pokaz fragmentów najnowszego jego filmu „Powidoki”.

Andrzej-Wajda

Fot. Piotr Uss Wąsowicz / Fundacja Świat ma Sens