Pl En

Sztejtel

Witold Bereś

H 22 cover Brudzinska„Sztejtel” (Austeria, 2014)

Album muzyczny oparty o piosenki wykonywane w widowisku teatralnym „I była miłość w getcie…” (2009 I 2010) według Marka Edelmana I Pauli Sawickiej

Magda Brudzińska – polska wokalistka, skrzypaczka, producentka muzyczna i aranżerka (absolwentka krakowskiej i warszawskiej Akademii Muzycznej).

Jej muzyczne zainteresowania obejmują poza muzyką klasyczną również jazz, blues, rock, pop i world music. Grała z kapelą “Sinfonietta Cracovia”, z Orkiestrą Filharmonii w Opolu oraz z zespołami „Sirrah”, „SID”, „Farben Lehre”. Z sukcesem występowała w popularnym programie telewizyjnym “Szansa na sukces” oraz na Festwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Przez ponad dziesięć lat uprawia muzykę klezmerską, zarówno śpiewając, jak i grając.

„Magda Brudzińska Klezmer Trio” (Magda Brudzińska vocal & viola, Jacek Kopiec akordeon, Piotr Południak bass, poprzednia nazwa grupy: Quartet Klezmer Trio) gra tradycyjną muzykę instrumentalną i wokalną zarówno bałkańską, jak i żydowską, inspirowaną muzyką Żydów aszkenazyjskich i galicyjskiej diaspory. Zawsze jednak muzykę tę łączy ze współczesną tradycją wykonawczą I nowoczesnymi dzwiękami. Dlatego ich koncerty przechodzą w niezapomnianą i niezwykłą podróż do świata dzięków i opowieści klezmerskich.

Wszyscy muzycy, gruntownie wykształceni I profesjonalni, gwarantują najwyższy poziom sztuki, a zespół zawdzięcza swój niepowtarzalną barwę muzyczną niepowtarzalnemu, niskiemu i ciepłemu głosowi solistki. Zresztą Magda Brudzińska występowała na wielu scenach w Poslce i zagranicą, a jej występy zawsze budzą silne emocje.

Wszyscy są klasycznie wykształconymi, zawodowymi muzykami gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza również niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.

Magda koncertuje na wielu scenach w kraju i za granicą zawsze wzbudzając swymi występami emocje i spore zainteresowanie. Leopold Kozłowski, zwany „Ostatnim Klezmerem Galicji”, tak o niej mówi: „…Klezmerem trzeba się urodzić. Trzeba mieć tę iskrę. Jeśli się bardzo pokocha muzykę i ona wejdzie w serce, wtedy można nazwać się klezmerem. Magda Brudzińska jest niezwykle utalentowaną wokalistą, ma piękny głos i tę iskrę ma…”

 

Ważniejsze koncerty:

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie(2005, 2007, 2008); Festiwal „ Nowa Tradycja” w Warszawie; Koncert w Synagodze w Luxemburgu; Koncert w Ratuszu w Wiedniu; „Dni polskie w Danii” Kopenhaga, Nykobing; „Festiwal der Klesmer Und Weltmusik” Salzgitter; Koncerty w Kolonii na zaproszenie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego; Luxemburg –koncerty na zaproszenie Ambasady Polskiej; Lueneburg „Noc Muzeów”; “I była miłość w getcie…” – koncert dla Marka Edelmana (2009 i 2010), Warszawa; Culture Sommer 2010 Schlezwig-Holstein Hamburg, Lubeck, Kiel; Burgkloster, Lubeck; Festiwal Tischnerowski Łopuszna; Viva Il Canto – Festiwal Muzyki Wokalnej w Cieszynie; „Goria” Europejski Festiwal Wokalny w Supraślu; „XIV Festival Musicale della Via Francigena”, Milano Italy; SIMCHA – Festiwal Kultury Żydowskiej we Wrocławiu; Die Eröffnung der Ausstellung in Düsseldorf Hollerith Erfasst; Festival Muzyki Dawnej „Chanterelle”; Szczecin Music Live Festival 2013; “Wianki Kraków” 2013; Kolory życia – premiera książki o Marku Edelmanie, POLIN Muzeum Historii Polskich Żydów 2013; 41 Międzynarodowy Kongres Altowiolowy AM Kraków 2013; Teatr Atelier Sopot 2013; Europejski Festiwal Muzyczny “Gloria” w Białymstoku 2014; 30 Festival Internazionale di Mezza Estate Tagliacozzo Italy 2014; Tenis Music Festival Szczecin 2014

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie 2013,2014; 10 Ans des Sentiers de la Mémoire Coutance France 2014.