Marek Edelman w Waszyngtonie
Uroczyste zapalenie menory, koncert muzyki poważnej i prezentacja książki Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Marek Edelman: Being on the Right Side” – tak w Waszyngtonie obchodzono rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim
Powstały z doświadczeń getta świat wartości Marka Edelmana jest aktualny także dziś – przekonywali Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, opowiadając w ambasadzie RP w Waszyngtonie o jednym z przywódców powstania 1943 r., świetnym lekarzu, obrońcy praw człowieka i światowej renomy autorytecie.
W 73. rocznicę zrywu warszawskich Żydów – na zaproszenie ambasadora RP Ryszarda Schnepfa – spotkali się tam ocaleni z Zagłady, ich rodziny oraz ponad stu znakomitych przedstawicieli amerykańskiej społeczności żydowskiej i polonijnej.
Mało kto krył wzruszenie, słuchając stworzonego na podstawie wielu rozmów z Edelmanem „Dekalogu” postępowania w najtrudniejszych nawet sytuacjach. Wrażenie robiły także przykłady dowodzące jego życiowej i politycznej przenikliwości – choćby te o możliwości odradzania się nacjonalizmu i zagrożeń dla wolności.
Już w kuluarach Bereś i Burnetko, podpisując swoją książkę, odpowiadali na pytania tyczące kulisów pracy nad pierwszą angielską biografią Marka Edelmana oraz innych inicjatyw, służących upamiętnieniu jego postaci i świata wartości. Podkreślali też, że bez pomocy ambasadora i KGHM (mecenasa książki) ich podróż do USA byłaby niemożliwa.
Na atmosferę wieczoru złożył się także doskonały koncert dwóch muzyków: Polaka Dariusza Skoraczewskiego (wiolonczela) i Michaela Shepparda (fortepian), którzy brawurowo wykonali jedyny koncert szopenowski na fortepian i wiolonczelę (grając na zabytkowym, prawdziwym fortepianie Paderewskiego), a na bis starą żydowską pieśń Kol Nidre Maxa Brucha.
Jerome Barry, partner wieczoru i współtwórca Fundacji The Embassy Series, szczególnie dziękował twórcom biografii: – Serdecznie witamy dziś wieczorem panów Witolda Beresia I Krzysztofa Burnetkę, współautorów książki “Marek Edelman: Being on the Right Side” i dziękujemy im za ich wyjątkowy wkład w budowanie zrozumienia historii”.
Gościem honorowym wieczoru był także wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski.
Na zdjęciu od lewej Krzysztof Burnetko, ambasador Ryszard Schnepf, Jerome Barry, Dariusz Skoraczewski (wiolonczelista), Michael Sheppard (pianista), wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski i Witold Bereś.