Pl En

Spotkanie nad jeziorem Ontario

Witold Bereś

W Konsulacie Generalnym Polski malowniczo położonym nad samym brzegiem ogromnego jeziora Ontario 21 kwietnia, w przededniu wielkiego żydowskiego święta Paschy autorzy książki o Edelmanie spotkali się z tłumem mieszkańców Toronto i okolic.

W wypełnionej po brzegi sali (dostawiać trzeba było krzesła) film o Edelmanie wyciskał łzy, a opowieść Beresia i Burnetki o swoich prywatnych spotkaniach z tym wielkim obywatelem Polski, była pretekstem do trwających do późnej nocy rozmów i sporów o najnowszą historię Polski.

Tak udana impreza byłą możliwa dzięki gościnie konsula generalnego Grzegorza Morawskiego i konsula Andrzeja Szydło, a także ogromnej pracy i przygotowaniom autorstwa Petera Jassema, prezesa Polish-Jewish Heritage Foundation, profesora Piotra Wróbla, szefa wydziału historycznego Uniwersytetu w Toronto oraz tygodnikowi „Gazeta” wydawanemu przez Małgorzatą Bonikowską. I oczywiście wszystkim tym osobom autorzy książki bardzo serdecznie dziękują!

Emocji było wiele, ale chyba najwięcej przy wypowiedzi starego działacza żydowskiego Bundu, który żachnął się mówiąc, że to nieprawda, jak twierdzą autorzy książki, że wielu Żydów miało problemy z Markiem Edelmanem. – Marek Edelman był przez nas kochany i podziwiany! – zadeklarował gromko ten starszy człowiek.

Z kolei prezes Jassem kładł akcent na rolę Edelmana dla współczesnego ruchu obrony praw człowieka i cieszył się z faktu, że można było zobaczyć w filmie, jak niezwykłą postacią był Marek Edelman.

Wszyscy wychodzący ze spotkania podkreślali wagę tego wieczoru, a Vivek Joseph, przedstawiciel KGHM w Toronto (jako że jest to firma, która prowadzi wielkie inwestycje na kontynencie amerykańskim, w tym w Kanadzie) składał autorom szczególne gratulacje z okazji kanadyjskiej premiery i obiecywał wsparcie firmy w dalszej promocji projektu.

D_2016_04_21_toronto

 

W Konsulacie Generalnym w Toronto: autorzy z Konsulem Generalnym Grzegorzem Morawskim.